Category Archives: Ciekawostki

Dobre rady na chłodne dni.

Jest bardzo zimno mróz nie odpuszcza. Dobrym wynalazkiem dla marznących  dłoni są ogrzewacze.

Jak to działa?

Twórczość ekologiczna

Teraz troszeczkę przerwy od nudnych artykułów i natłoku informacji. Teraz mały przerywnik artystyczny, prezentujemy twórczość uczniów ZSZ PGNIG im. Walerego Goetla w Krakowie.

 

Ekolodzy za 500 zł zablokowali inwestycję za 100 mln euro

„Dziennik Polski”: Niedokończony wieżowiec przy rondzie Mogilskim, nazywany „szkieletorem” od ponad 30 lat straszy swym wyglądem i taka sytuacja może jeszcze trwać kolejne lata.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił wczoraj decyzję o warunkach zabudowy dla dokończenia obiektu wraz z jego nadbudową o dwie kondygnacje – do 102,5 m i dobudową sześciu mniejszych budynków. Sąd uznał, że wydana przez Urząd Miasta „wuzetka” jest wadliwa. Taki wyrok może oznaczać, że inwestor wycofa się z przedsięwzięcia. Na razie zastanawia się, co dalej robić. Może jeszcze odwołać się do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Telefony źródłem złota?

Czy wiesz, że Twój telefon komórkowy zawiera cenne metale szlachetne takie jak złoto i srebro? Prawie połowa materiałów w urządzeniach elektronicznych to metale, które mogłyby być użyte ponownie, oszczędzając zasoby i energię potrzebne do ich wydobycia i obróbki. Wydobywanie rud metali to nie tylko kosztowny, ale też powodujący duże szkody w środowisku naturalnym proces. Poza tym złoża mają skończoną objętość i wcześniej czy później zostaną wyczerpane. Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie – raczej wcześniej.

„Tyle zyskasz ile, odzyskasz !”


Przerobienie 1 tony aluminium pochłania tylko 5 % energii, która trzeba by zużytkować na wytworzenie tej ilości surowca.

Z odzyskanego z butelek na napoje tworzywa  - PET [ poli (tereftalnu etylenu)] wytwarza się włókna – polartec ( polar ) .

Czy wiesz że… ?

Urządzenia w Polsce w trybie czuwania (stand by) zużywają rocznie 1,2 GWh energii

i powodują emisję 1 600 000 ton dwutlenku węgla do atmosfery.

Czy to lekarstwo na kryzys naftowy?

Na terenach Afryki Południowej złoża węgla występują wyjątkowo obficie i jest w związku z tym tani. W tym rejonie świata firma Sasol

 

 
SASOL to potężny koncern chemiczno – energetyczny, zatrudniający około 30 tysięcy pracowników, który słynie z tego, że ma opanowaną technologię otrzymywania benzyny syntetycznej z węgla kamiennego i gazu ziemnego. Firma SASOL z Republiki Południowej Afryki kupiła tę technologię od Niemców w czasie embarga na import ropy naftowej ustanowionego dla RPA za segregację rasową. SASOL obecnie produkuje metodą Fischer-Tropscha około 4.5 ml ton paliw płynnych rocznie. SASOL po ulepszeniu technologii przerobu węgla na paliwa płynne sprzedał ją firmom amerykańskim i japońskim. SASOL to zakłady chemiczne, rafinerie, stacje benzynowe, gazo i ropociągi, pola naftowe i gazow

stat4u