Category Archives: Artykuły

Stać się diamentem ?

Śledząc różne nowinki  z  zainteresowaniem można przeczytać

O wyjątkowych kamieniach- diamentach  pamięci.

Diamenty te zamówiła rodzina zmarłej niedawno gwiazdy estrady Violetty Villas

Surowcem  były kosmyki jej włosów .przez okres sześciu tygodni z próbki w wyniku różnych procesów uzyskano węgiel następnie jego czystą formę , czyli grafit. Ostatecznymi produktami  są dwa piękne diamenty. Jeden z nich /większy/ zostanie wystawiony na aukcji ,z  której dochód  częściowo  sfinansuje ręcznie rzeźbiony  nagrobek artystki estrady, drugi mniejszy pozostanie pamiątką rodzinną.

Co na to nauka?

 

Jakie są rokowania co do uruchomienia i ciągłej eksploatacji gazów z łupków w Polsce ?

Patrząc na to co dzieje się w świecie i w Polsce, to należy być optymistą. Aktualnie w Stanach Zjednoczonych około 14% produkcji gazu pochodzi ze złóż niekonwencjonalnych. Na północy Polski również palą się „świeczki”, świadczące o obecności gazu. Jak duża będzie to produkcja pokaże czas.

 


Koszty odwiertów powodują, że europejskie pokłady łupków nie nadają się do ekonomicznej eksploatacji ?

Jest zbyt wcześnie na przeprowadzenie analiz ekonomicznych. Największą niewiadomą jest wielkość wydobycia, która jest podstawowym czynnikiem w rachunku ekonomicznym.

 

„W zdrowym ciele – zdrowy duch!”

Do prawidłowego rozwoju, człowiek potrzebuje oprócz węglowodanów, białek, tłuszczów i składników mineralnych niewielkich ilości swoistych substancji organicznych, którymi są witaminy. Nie są one wytwarzane przez organizm , więc muszą być dostarczane z pożywieniem!

 

„Śmieci mniej – Ziemi lżej!”

To hasło znane jest od kilku lat. Od kilku lat organizowane są akcje „Sprzątania Świata – Polska”. Fundacja pod taką nazwą w roku 2008 uzyskała status organizacji pożytku publicznego. Wraz z siostrzaną Fundacją „Nasza Ziemia” koordynuje kampanię Clean Up the World w Polsce.

 

Czy można zastąpić ropę naftową w sektorze energetycznym ?

Rewolucyjny projekt z dziedziny energii słonecznej – DESERTEC!

Specjaliści od energii słonecznej skupili promienie słoneczne odbite przez lustro wklęsłe na 4 cm2 powierzchni stali zbrojeniowej. Po 1 minucie w stali powstał otwór wielkości pięści – stal stopiła się. Szlif lustra może wzmocnić siłę słońca 1000 razy!

Destylacja ropy

Pierwszą destylację ropy naftowej przeprowadził polski aptekarz w Krośnie – Ignacy Łukasiewicz w 1852 roku.

Uzyskaną w procesie destylacji ropy, (naftę) zastosował do celów oświetleniowych w wynalezionej przez siebie lampie naftowej.

 

Gaz łupkowy

Gaz z łupków (gaz łupkowy) – gaz ziemny, uzyskiwany z łupków osadowych.

Pierwsze próby wydobycia gazu z łupków podejmowano już w XIX wieku, jednak ze względu na niewielką przepuszczalność skał, niewystarczającą do zapewnienia przepływu gazu do odwiertu, nie udało się wykorzystać jego źródła.

Pozyskiwanie gazu ze skały o niskiej przepuszczalności wymaga jej perforacji.  W ciągu ostatnich lat opracowano technologię kruszenia hydraulicznego, aby stworzyć sztuczne pęknięcia w okolicy odwiertów.

Transgenetyczna żywność. Za i przeciw.

Organizm transgeniczny- co to takiego?

W każdym organizmie , a konkretnie w jego jądrze znajduje się kompletna informacja na temat jego budowy i czynności życiowych Wzór takiego życia  zapisano za pomocą fragmentów DNA – genów .Kompletna informacja genetyczna zawarta jest w jądrze komórkowym- haploidalnym zestawie chromosomów  zwanym genomem.

Organizmy transgeniczne  są wyższymi organizmami, do genomu których wprowadzono nowy gen czyli transgen.  Wprowadzony gen jest  wbudowany na stałe do  genomu i przekazywany zgodnie z prawami genetyki następnym pokoleniom.

stat4u