Monthly Archives: Wrzesień 2011

Destylacja ropy

Pierwszą destylację ropy naftowej przeprowadził polski aptekarz w Krośnie – Ignacy Łukasiewicz w 1852 roku.

Uzyskaną w procesie destylacji ropy, (naftę) zastosował do celów oświetleniowych w wynalezionej przez siebie lampie naftowej.

 

Gaz łupkowy

Gaz z łupków (gaz łupkowy) – gaz ziemny, uzyskiwany z łupków osadowych.

Pierwsze próby wydobycia gazu z łupków podejmowano już w XIX wieku, jednak ze względu na niewielką przepuszczalność skał, niewystarczającą do zapewnienia przepływu gazu do odwiertu, nie udało się wykorzystać jego źródła.

Pozyskiwanie gazu ze skały o niskiej przepuszczalności wymaga jej perforacji.  W ciągu ostatnich lat opracowano technologię kruszenia hydraulicznego, aby stworzyć sztuczne pęknięcia w okolicy odwiertów.

Konkurs fotogoraficzny „Przyroda ojczysta”

Jakiś czas temu ruszyła kolejna III edycja konkursu fotograficznego pt. „Przyroda ojczysta”. Tym razem skierowany jest do dzieci i młodzieży. Organizatorem jest Portal Ekologia.pl oraz firma Brother Polska sp. z o.o. Zwycięzcy otrzymają cenne narody w postaci profesjonalnych drukarek firmy Brother.

Udział w konkursie jest bezpłatny, a jedynym warunkiem jest zgłoszenie własnych fotografii wykonanych na terenie Polski. Zdjęcia można zgłaszać na stronie: Przyroda Ojczysta 2011

 

Transgenetyczna żywność. Za i przeciw.

Organizm transgeniczny- co to takiego?

W każdym organizmie , a konkretnie w jego jądrze znajduje się kompletna informacja na temat jego budowy i czynności życiowych Wzór takiego życia  zapisano za pomocą fragmentów DNA – genów .Kompletna informacja genetyczna zawarta jest w jądrze komórkowym- haploidalnym zestawie chromosomów  zwanym genomem.

Organizmy transgeniczne  są wyższymi organizmami, do genomu których wprowadzono nowy gen czyli transgen.  Wprowadzony gen jest  wbudowany na stałe do  genomu i przekazywany zgodnie z prawami genetyki następnym pokoleniom.

stat4u