Monthly Archives: Listopad 2011

Oddziaływania antagonistyczne

Oddziaływania antagonistyczne są to takie interakcje pomiędzy osobnikami różnych gatunków, w których przynajmniej jedna z populacji ma straty, natomiast druga albo jedynie na tym nie traci albo również odnosi korzyści.

Populacje

Populacja to zespół osobników tego samego gatunku, mogących się skutecznie i swobodnie krzyżować, zajmujacy tę samą niszę ekologiczną.
Właściwościami populacji są liczebność, rozrodczość, śmiertelność, rozprzestrzenianie się i struktura.
Liczebność to ilość osobników składających się na populację.
Rozrodczość to stosunek liczby nowo urodzonych osobników do liczebnosci całej populacji.
Śmiertelność jest pojeciem przeciwstawnym rozrodczości, dotyczy umieralności osobników populacji. Śmiertelnośc obrazują tzw. krzywe przeżywania.

Olimpiada

Rozpoczynamy przygotowania do olimpiady.

Konkurs „Przyroda Ojczysta” rozstrzygnięty !

Znamy już laureatów konkursu fotograficznego „Przyroda Ojczysta” organizowanego przez portal Ekologia.pl i firmę Brother Polska Sp. z o.o..

Telefony źródłem złota?

Czy wiesz, że Twój telefon komórkowy zawiera cenne metale szlachetne takie jak złoto i srebro? Prawie połowa materiałów w urządzeniach elektronicznych to metale, które mogłyby być użyte ponownie, oszczędzając zasoby i energię potrzebne do ich wydobycia i obróbki. Wydobywanie rud metali to nie tylko kosztowny, ale też powodujący duże szkody w środowisku naturalnym proces. Poza tym złoża mają skończoną objętość i wcześniej czy później zostaną wyczerpane. Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie – raczej wcześniej.

„Tyle zyskasz ile, odzyskasz !”


Przerobienie 1 tony aluminium pochłania tylko 5 % energii, która trzeba by zużytkować na wytworzenie tej ilości surowca.

Z odzyskanego z butelek na napoje tworzywa  - PET [ poli (tereftalnu etylenu)] wytwarza się włókna – polartec ( polar ) .

Oszczędzają na ofiarach Czarnobyla

Rodziny ratowników, którzy zmarli lub zachorowali, biorąc udział w zabezpieczaniu elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 r. Rodziny poszkodowanych protestowały tydzień temu w Kijowie przeciwko planowanym przez rząd cięciom zapomóg. Wybuch reaktora w Czarnobylu, był największą katastrofą w historii energetyki jądrowej.

 

Czy wiesz że… ?

Urządzenia w Polsce w trybie czuwania (stand by) zużywają rocznie 1,2 GWh energii

i powodują emisję 1 600 000 ton dwutlenku węgla do atmosfery.

Wybierz zwycięzce konkursu fotograficznego „Przyroda Ojczysta”

Wybierz zwycięzce konkursu fotograficznego „Przyroda Ojczysta”

http://przyrodaojczysta2011.ekologia.pl/

Dzisiaj (piątek 11 listopada) rusza głosowanie internautów, którzy wybiorą zwycięzce konkursu.

Jakie są rokowania co do uruchomienia i ciągłej eksploatacji gazów z łupków w Polsce ?

Patrząc na to co dzieje się w świecie i w Polsce, to należy być optymistą. Aktualnie w Stanach Zjednoczonych około 14% produkcji gazu pochodzi ze złóż niekonwencjonalnych. Na północy Polski również palą się „świeczki”, świadczące o obecności gazu. Jak duża będzie to produkcja pokaże czas.

 


Koszty odwiertów powodują, że europejskie pokłady łupków nie nadają się do ekonomicznej eksploatacji ?

Jest zbyt wcześnie na przeprowadzenie analiz ekonomicznych. Największą niewiadomą jest wielkość wydobycia, która jest podstawowym czynnikiem w rachunku ekonomicznym.

 

stat4u