Telefony źródłem złota?

Czy wiesz, że Twój telefon komórkowy zawiera cenne metale szlachetne takie jak złoto i srebro? Prawie połowa materiałów w urządzeniach elektronicznych to metale, które mogłyby być użyte ponownie, oszczędzając zasoby i energię potrzebne do ich wydobycia i obróbki. Wydobywanie rud metali to nie tylko kosztowny, ale też powodujący duże szkody w środowisku naturalnym proces. Poza tym złoża mają skończoną objętość i wcześniej czy później zostaną wyczerpane. Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie – raczej wcześniej.

Telefon komórkowy może zawierać ponad 40 pierwiastków z tablicy Mendelejewa, w tym metale takie jak miedź, cyna, kobalt, ind, antymon oraz metale szlachetne – pallad, srebro i złoto. Złoto wykorzystywane jest w układach elektronicznych telefonów komórkowych, ponieważ przewodzi prąd nawet lepiej niż miedź.

 

Metale szlachetne stanowią niewielką, ale cenną zawartość zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE). W jednym telefonie jest ich mało – od kilku do kilkuset miligramów. Kiedy jednak odpady liczy się w tony, sytuacja wygląda inaczej… Odzyskiwanie złota z ZSEE niesie ze sobą korzyści ekonomiczne i środowiskowe. Z jednej tony wydobytej rudy złota można otrzymać od 1 do 5 g złota, a z jednej tony złomowanych telefonów komórkowych – 150 g złota. Ten rachunek mówi sam za siebie. Dodatkowe korzyści to mniejsze zanieczyszczenie środowiska i oszczędność zasobów naturalnych.

 

Dbaj więc o swój telefon bo to cenny przedmiot, a po jego zużyciu oddaj do wyspecjalizowanych punktów zbiórki ZSEE.

 

 

Źródło: „Recycling – From E-Waste to Resources” (UNEP, 2009)
Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

stat4u