Stać się diamentem ?

Śledząc różne nowinki  z  zainteresowaniem można przeczytać

O wyjątkowych kamieniach- diamentach  pamięci.

Diamenty te zamówiła rodzina zmarłej niedawno gwiazdy estrady Violetty Villas

Surowcem  były kosmyki jej włosów .przez okres sześciu tygodni z próbki w wyniku różnych procesów uzyskano węgiel następnie jego czystą formę , czyli grafit. Ostatecznymi produktami  są dwa piękne diamenty. Jeden z nich /większy/ zostanie wystawiony na aukcji ,z  której dochód  częściowo  sfinansuje ręcznie rzeźbiony  nagrobek artystki estrady, drugi mniejszy pozostanie pamiątką rodzinną.

Co na to nauka?

 

Naturalne diamenty powstają we wnętrzu ziemi z grafitu. Głęboko pod ziemią na głębokości 100-200km grafit został  poddany działaniu wysokich temperatur  i ciśnień ,jego cząsteczki zostały  zagęszczone  i w ten sposób struktura krystaliczna uległa zmianie. Diament jest najtwardszą występującą  w stanie  naturalnym substancją na świecie-osiąga najwyższy  t.j. 10 stopień twardości  w skali Mohsa, według  której określana jest twardość minerałów.

Gdzie ich szukać?

Począwszy od IV wieku p.n.e. jedynym znanym  źródłem diamentów były Indie. Trwało to ponad 1000 lat. Kolejnymi odkrytymi  złożami były złoża w Brazylii/1725/ i największe jak do tej pory złoża w  Republice Południowej Afryki/ 1860/. Duże pokłady diamentów znajdują się również  w Tanzanii, Botswanie, Angol i ,Rosji, Australii i Kanadzie.

 

 

 

Sztuczne  Diamenty- produkcja diamentów przez człowieka.

Prace wynalazców nad odtworzeniem warunków powstawania diamentów trwały bardzo długo. Jedną z przodujących firm, która zatrudniła  naukowców  pracujących nad tym zagadnieniem w latach 50 ubiegłego wieku  była General Electric Company z  Schenectady w stanie Nowy Jork. Za pomocą dwóch tłoków umieszczonych w metalowych  cylindrach  wytworzyli oni ciśnienie rzędu 104000 atmosfer. Wewnątrz komory ciśnień zbudowali piec  ,który mógł osiągać temperaturę  do 2500 °C. Mimo wielu prób diamentów nie udało się otrzymać. Naukowcy  doszli do wniosku  ,że potrzebny jest katalizator. Trzy lata pracy z różnymi katalizatorami okazały się bezskuteczne.15 grudnia 1954 roku laborant podczas rutynowych działań sprawdzających stwierdził ,że próbki pochodzące z eksperymentów fizyka Herberta Stronga uszkodziły jego tarcze do polerowania . Rozpoczęto badania współpracujący z zespołem chemik Tracy Hall obwieścił ,że próbka zawiera dwa sztuczne diamenty.

Jak powtórzyć proces ,aby uzyskać więcej diamentów? Było to nie lada wyzwanie dla zespołu.   Strong  używał jako katalizatorów  metali  żelaznych i ich stopów ,ale  przez kilka dni nie udało się uzyskać ani  jednego diamentu więcej. Zdesperowany  Hall  doprowadził ciśnienie do 100000 i wreszcie  się udało. Wcześniejsze eksperymenty nie udawały się  ,prawdopodobnie niewłaściwie dobierane były kombinacje  ciśnienia, temperatury i warunków chemicznych. Wydział fabryki produkujący narzędzia tnące z węglika wolframu jednego z najtwardszych związków  metali  poprosił o przesłanie  25 karatowej próbki do badań. Zespół był w stanie  otrzymać 22 karaty* , ale i to było wystarczające do produkcji  tarczy szlifierskiej. Po opracowaniu lepszego katalizatora  w 1957 r. General Electric rozpoczął  sprzedaż syntetycznych diamentów. Do dzisiejszego dnia  wyprodukowano ponad 1000 ton syntetycznych  diamentów.

SYNTETYCZNE DIAMENTY JUBILERSKIE

Wyzwaniem dla współczesnych naukowców jest znalezienie taniej  metody   produkcji  syntetycznych diamentów jubilerskich. W  General Electric  uzyskano białe, żółte i kanarkowo żółte diamenty jubilerskie , ale są one  tak drogie jak kamienie naturalne. Wyhodowanie  1 karata kryształu jakości jubilerskiej  zajmuje  ponad 2 tygodnie. Trzeba być ekspertem  , aby odróżnić naturalny diament od kamienia wyprodukowanego przez człowieka.

*1 karat 0,2 g

 

 

Źródło:
http://www.diamentpamieci.pl/czym-sa-diamenty,
Przegląd Reader`s  Digest   Warszawa 1998
Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

stat4u